skola-nadpis3.png (1)
schoolgrad.png obrazek nenacten obrazek nenacten obrazek nenacten obrazek nenacten obrazek nenacten obrazek nenacten obrazek nenacten obrazek nenacten obrazek nenacten obrazek nenacten obrazek nenacten

VIII. třída

stín

Exkurze do sklárny Rückl

24. 4. jsme se vydali do Nižbora, kde sídlí rodinná sklárna Rückl. Druhý den dostali osmáci při slohu za úkol vybavit si jednak to, co ve sklárně viděli, jednak to, jak píšeme popis pracovní postupu neboli návod. Úkolem tedy bylo napsat, jakým způsobem se vyrábí broušené vázy a další broušené produkty této firmy. Těžko říct, co by z některých návodů vzniklo, broušené sklo by to ale nejspíš nebylo. Některé práce byly ovšem povedené, např. ta Alenina. 

"Ze sklářských písků se vytvoří hmota, jež se roztaví v peci. Následně se nabere na píšťaly a s pomocí lopatky se začne tvořit základní tvar. Pokračuje do dřevěné formy (jedna vydrží až 400 použití), kde se tvar upevní. Hmota je však stále horká, a tak musí nejprve vychladnout, než se s ní může dále manipulovat. 

V momentě, kdy dosáhne hmota teploty, při jaké se o ni nespálíte, vytvaruje se dno a hrdlo vázy. Ta se obrousí, a když se na ni bílou křídou načrtne síť, může přejít na diamantové brusiče. Zde dostává to, kvůli čemu si ji nakonec koupíme – zdobení. Podle grafického plánu se vybrousí hlavní a výrazné čáry a váza se vloží do kyseliny sírové, aby dostala potřebný lesk. Poté menší brusky vytvarují poslední detaily a váza může jít do prodeje. Pokud ji ovšem nějaký mamlas nerozbije cestou na pult."

 
aktualizováno: 30.4.2018 15:33:39 autor: Mgr. Marcela Krunclová